تبلیغات
" بر و بچه های آمار(89) دانشگاه دامغان " - منابع کنکور کارشناسی ارشد آمار (از نظر آمارستان )

*به نام خدایی که آمار همه رو داره ولی لو نمیده*

منابع کنکور کارشناسی ارشد آمار (از نظر آمارستان )

کی این مطلبو گذاشته؟ :سعید چمنی
کی؟:چهارشنبه 4 بهمن 1391-01:56 ق.ظزبان عمومی:
برای درس زبان خیلی ها کتاب 504 رو توصیه می‌کنند ولی شاید وقت کافی برای خواندن آن را نداشته باشید. این را به این خاطر می‌گوییم که ضریب زبان در کنکور یک است.
کاری که به شما پیشنهاد می‌کنیم انجام بدین اینه که تمامی سوالات زبان عمومی سال‌های پیش رو بخونین. و معنای کلمات آن‌ها را یاد بگیرد اما به هر حال بدانید خیلی‌ها در کنکور به سوالات زبان پاسخ نمی‌دهند و وقت آن را به درس‌هایی چون آمارنظری و آمارکاربردی اختصاص می‌دهند. 
علت این کار آن‌ها هم واضح است؛ سوالات زبان به شدت سخت هستند و ضریب درس هم به شدت پایین. البته یادتان باشد که این قانون نیست. شاید امسال سوالات زبان ساده باشند پس بهتره در حد مرور تست‌های سال‌های گذشته و اگر وقت کردید کتاب ۵۰۴ به آن بپردازید؛ در کنکور هم با سرعت تست‌ها را مرور کنید و آن‌ها را که می‌توانید پاسخ دهید و از روی بقیه به سرعت عبور کنید.

ریاضی عمومی ۱ و ۲:
برای ریاضی منابع مختلفی پیشنهاد می‌شود؛ مهم‌ترین منابع رسمی این درس کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس و همچنین کتاب سیلورمن است، البته کتاب لیتهلد را هم می‌توان به این دو کتاب اضافه کرد. اما اساتید ریاضی کشورمان نیز کتاب‌های خوبی با محوریت کنکور کارشناسی ارشد نوشته‌اند که ما توصیه می‌کنیم برای کنکور آن‌ها را بخوانید. ریاضی عمومی "فرزین حاجی جمشیدی" از انتشارات پوران پژوهش یکی از آن‌هاست. این کتاب دوجلد است و به طور روان مباحث را توضیح داده است؛ تعداد زیادی مثال و تست نیز در مباحث مختلف آورده شده است. همچنین کتاب آقاسی نیز کتاب خوب و کاملی در این زمینه است، کلاس‌های این دو استاد ریاضی را هم اگر به کلاس نیاز دارید توصیه می‌کنیم.

آنالیز ریاضی:
 آنالیز ریاضی از جمله درس‌های دشوار کنکور آمار است؛ برای این درس کتاب‌های رودین و  بارتل پیشنهاد می‌شود؛ اگر حوصله خواندن این کتاب‌ها را ندارید و می‌خواهید تست‌محور آنالیز را بخوانید، می‌توانید کتاب آنالیز ریاضی دکتر رضوانی از انتشارات پوران پژوهش را انتخاب کنید.
 
روش‌های آماری:
برای مباحث مقدماتی آمار این کتاب‌ها توصیه می‌شود: آمار و احتمال مقدماتی- بهبودیان، مبانی احتمال و آمار دکتر احمد پارسیان از انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان و آمار کاربردی جان نتر؛ همچنین کتاب مفاهیم و روشهای آماری باتاچاریا و جانسون ترجمه ابن شهرآشوب و میكائیلی نیز منبع مناسبی است.

احتمال:
گروه آمارستان بهترین منبع پیشنهادی برای احتمال را کتاب مبانی احتمال شلدون راس می‌داند اما به جز این منبع کتاب مقدمه‌ای بر نظریه احتمال هوئل-پورت-استون- ترجمه بازرگان لاری نیز وجود دارد هرچند پیشنهاد آمارستان همان کتاب راس است و اگر خواستار راس را خواندید و کتاب سطح بالاتری نیاز داشتید، احتمال قهرمانی را ببینید؛ برخی تمرینات این کتاب را کمتر از ۱٪ دانشجویان آمار می‌توانند حل کنند.

نمونه‌گیری:
برای درس نمونه‌گیری کتاب نظریه نمونه‌گیری و کاربردهای آن نوشته دکتر علی عمیدی که شامل دو جلد است، حرف اول را می‌زند؛ در این کتاب که توسط مرکز نشر دانشگاهی منتشر شده است فرمول‌های زیادی وجود دارد که باید سعی کنید در نزدیکی‌های کنکور آن‌ها را به خاطر بسپارید.

رگرسیون:
رگرسیون از جمله مباحث مهم آمار کاربردی در کنکور است که اگر وقت کافی برای آن بگذارید می‌تواند در رتبه شما تاثیر زیادی داشته باشد. برای این درس کتاب مقدمه‌ای بر تحلیل رگرسیون خطی نوشته مونت گمری از انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان پیشنهاد می‌شود .

آمار ریاضی:
مهم‌ترین درس در کنکور کارشناسی ارشد آمار، آمار نظری است؛ درصد بالای شما در این درس تا حد زیادی موفقیتتان را تضمین می‌کند؛ بدون هیچ تردیدی کتاب مبانی آمار ریاضی دکتر پارسیان از انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان مهم‌ترین منبع این درس است؛ همچنین گروه آمارستان کتاب مقدمه‌ای بر نظریه آمار مود از انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد را به عنوان پیشنهادی دیگر برای این درس معرفی می‌کند. شما می‌توانید به جای مطالعه کتاب مود، کتاب آمار ریاضی بِین را نیز انتخاب کنید. برخی کتاب هاگ را هم برای آمار نظری پیشنهاد می‌دهند اما ما آن را به خاطر ترجمه ضعیف و روان نبودن متن کتاب توصیه نمی‌کنیم.

تست
بی‌شک بدون تست‌زدن تلاش‌های شما در مطالعه منابع بالا بی‌ثمر خواهد بود. آمارستان برای تست‌زنی درس‌های آمار کاربردی و آمار نظری کتاب مجموعه آمار طالخونچه را پیشنهاد می‌کند. این کتاب معروف به طالخونچه است اما نوشته شکیبا خادم‌القرآنی و مریم هاشمی طالخونچه است؛ جلد اول این کتاب  تست‌های آمارکاربردی را پوشش می‌دهد و جلد دوم آمار نظری را. این مجموعه که جلد قرمزرنگی دارد، تست‌ها را بر اساس مباحث درسی تفکیک کرده و در ابتدای هر مبحث خلاصه‌ای از نکات آورده شده است. همچنین در پایان هر جلد تست‌های سال‌های گذشته بر اساس سال تفکیک شده است. همه این تست‌ها دارای پاسخ‌های تشریحی هستند.

اگر جزوات درسی آمار ریاضی و یا رگرسیون دکتر پارسیان نیز به دستتان رسید، از مطالعه‌شان ضرر نمی‌کنید.
و در پایان آمارستان برای شما که تصمیم به قبولی در مقطع کارشناسی ارشد دارید یک توصیه دارد: یادتان باشد  خیلی‌ها با انگیزه زیاد شروع می‌کنند اما در میانه راه کم می‌آورند و مطالعه‌شان روند ثابتی ندارد؛ شما اگر بتوانید تا زمان کنکور روند ثابت مطالعه را قطع نکنید و ناامید نشوید به احتمال زیاد در دانشگاهی خوب قبول خواهید شد.نوع مطلب :